Modelarnia lotnicza

Modelarnia lotnicza

modelarnia lotnicza
modelarnia lotnicza
kontynuując, jak to się zaczęło?

Rok 1989, Warszawa, Ursynów, 10-letnie dzieciaki, placów zabaw raczej mało, szukało się innych atrakcji, brat ucieka przede mną, chowając się w piwnicy jednego z bloków, wchodzę za nim i odkrywam inny świat. Okazuje się, że piwnicach istnieje modelarnia lotnicza, wyposażona w narzędzia, materiały, jest kierownik oraz instruktor. Temat zaczyna mnie interesować, składka za zajęcia jest symboliczna i nie stanowi żadnego problemu, można przychodzić w dowolne dni od 16-ej do 20-ej. Na początek dostaję do budowy zestaw wolno latającej Jaskółki, poznaję elementy składowe samolotu, kadłub, dźwigary skrzydła, żeberka, poszycie, usterzenie pionowe oraz poziome, prawidłowe wyważenie, okazuje się, że wszystko ma jakiś sens :).

model co2
model co2

 

Jaskółka skończona, czas na postęp, o zdalnie sterowanych modelach na początku lat 90-tych jeszcze nie ma co marzyć, choć pojawiają się na horyzoncie. Koledzy budują także modele napędzane na CO2, nabojami do syfonów.

 

model na uwięzi
model na uwięzi

Kolejnym modelem który mam zbudować (mam a nie sobie wybieram), jest model na uwięzi, silnik spalinowy 1,5 cm3, lata w kółko i zadaniem pilota jest utrzymanie wysokości – koniec, silnik nie można zgasić ani regulować w trakcie lotu, mimo wszystko dla dzieciaka w tamtych czasach, ogromna frajda, praca z paliwem, mechanika silnika, poznaje nowe rzeczy, nowe techniki budowy, sklejka, styropian, żywica. Idzie nieźle, niewiele rozbijam. Czas na drugą uwięziówkę – akrobacyjną, można robić pętle, latać na plecach, ósemki, moc silnika wzrasta, pojemność 2,5 cm3, zabawa po pachy. Wygrywam nawet, lub jestem na podium – kilku zawodów. Kierownik zadowolony 🙂

 

 

Czasy powoli się zmieniają, do Polski docierają pierwsze nadajniki RC, 27 oraz 35 MHz, modelarnia dysponuje jednym egzemplarzem, który mogą używać bardziej doświadczeni modelarze, wspólnie z instruktorami projektujemy model motoszybowca, konstrukcji balsowej, pojawiają się nowe materiały, piękne folie do poszycia skrzydeł, silnik co prawda nadal bez regulacji w trakcie lotu, ale zaczynam latać modelami RC co dla 15-16 letniego chłopaka w tamtych czasach jest wyjątkowe. Całe modelarstwo wciąga mnie coraz bardziej. Ah, wcześniej zbudowałem także model szybowca RC Leon, którego wspólnie z kolegami wyciągaliśmy jak latawiec i lataliśmy na termice.

szybowiec zdalnie sterowany
szybowiec zdalnie sterowany

Instruktorzy widząc mój zapał oraz spójne połączenie zdolności manualnych przy budowie a także w pilotażu, pchają mnie na wyższe wody, modelarnia powinna wykazywać zdobywane trofea, co mi akurat pasuje, dostaję nowy silnik OSmax 3,5 cm3, żarowy, regulowane obroty, rozpoczynam budowę klasycznego górnopłata, już wtedy z kolegami przychodzą nam pomysły montażu kamer czy aparatów, z których na kliszy wykonujemy pewnie jedne z pierwszych zdjęć lotniczych z modeli RC.

budowa modelu RC
budowa modelu RC

Model “Marabut” pojawia się w planach Młodego Technika i do dziś jest zdatny do lotu. Przeszedł niezliczoną ilość modyfikacji, od silnika spalinowego po dwa elektryczne, pływaki do startu z wody, wynoszenie innego modelu, holowanie szybowców, zdjęcia z powietrza.

Marabut RC
Marabut RC

W latach 1995 – 2000 na modelarni tworzy się niesamowita atmosfera zapalonych modelarzy, od września do kwietnia budujemy a w maju i czerwcu uczymy się latać, ekscytujące czasy, realizujemy nasze pomysły i pasje. W piątki wieczorem kierownik pozwala nam rozłożyć stół do ping ponga, na którym wspólnie z nim gramy.

Jeździmy też na latanie niezastąpionym Fiatem 126p

Fiat 126p - maluch
Fiat 126p – maluch

 

W międzyczasie buduję kolejny model, tym razem w pełni akrobacyjny z silnikiem 7,5 cm3, którym z sukcesami startuję w klasach F3A oraz F3A-klub, kilka razy w roku przynoszę kierownikowi dyplomy i medale (wtedy dostawało się je tylko za miejsca 1-3). I wiele innych modeli…

 

 

 

 

model akrobacyjny RC
model akrobacyjny RC

 

motoszybowiec RC
motoszybowiec RC

Nasza grupa modelarzy zostaje obdarzona dużym kredytem zaufania od kierownika i instruktorów, których nie zawodzimy, starając się robić wszystko jak najlepiej, dostajemy od nich potężną dawkę wiedzy, czasu, umiejętności.

Startujemy w wielu zawodach, jeździmy na nie do Krakowa, Łodzi, Warszawy.

zawody modelarskie
zawody modelarskie

Cierpliwość to także cecha, którą zdobyłem, tam, w modelarni, budowa modelu trwała 7-8 miesięcy i nie było nudy.

zawody modeli zdalnie sterowanych
zawody modeli zdalnie sterowanych

Uszkodzenia, rozbicia? Pozbieraj, napraw i wróć za miesiąc na lotnisko! Tak robimy.

model rc
model rc

 

zderzenie modeli RC
zderzenie modeli RC

Kolejna lata to opisany już start w zawodach AeroDesign, ale to nie koniec…