Modelarnia Lotnicza / ferie 2022

Modelarnia Lotnicza

Ferie 2022 vs ferie 1990…

W trosce o własne dzieci, które w ostatnich latach dużo spędzają czasu przed ekranem (tyranem) – nauką online, postanowiłem zainspirować Was, rodziców (także chrzestnych), wujków, ciocie, babcie, dziadków czy starsze rodzeństwo, aby jednak w czasie ferii odciągnąć dzieciaków od ekranów.

Wpadłem na pomysł aby w ferie22 (akurat jestem z mazowieckiego) podzielić się moją modelarską pasją i być może zainspirować dzieci do tej formy spędzania wolnego (i nie tylko wolnego) czasu, zróbmy coś w rodzaju “zima w” (mieście lub na wsi).

Postaram się, nie wiem czy dam radę codziennie, pokazać przykłady jak zacząć przygodę z modelarstwem, nie tylko lotniczym, ale od niego zaczniemy.

Mam wiele ciekawych książek z lat 1960 – 1980 ukazujących czasy w których nie było ekrana-tyrana, w zanadrzu Adam Słodowy – “Lubię Majsterkować”, Janusz Wojciechowski “Radio Modele – zasady projektowania i konstrukcji”, Jerzy J. Kaczorek – “Modele halowe do gier i zawodów lotniczych” i inne…

Materiały na modele, które będę pokazywał, można znaleźć albo w domu albo najdalej w Leroy Merlin lub innych budowlanych, choć w Leroy akurat widziałem najwięcej ciekawych opcji takich jak deski balsowe czy cieniutkie listewki modelarskie i dobre kleje w małych opakowaniach.

Może się wydawać, że to co będę pokazywał jest mało atrakcyjne, nie będzie interaktywne ze smart fonem czy tabletem, nie ma aplikacji, nie ma dotykowego ekranu. Proszę jednak przekonajcie dzieci, że warto walnąć w kąt te urządzenia i nauczyć się trochę cierpliwości, mały samolocik, będzie powstawał najpierw 15 minut, później godzinę, tydzień, miesiąc albo i rok, będzie go można zniszczyć w pierwszym locie jeśli nie zadbamy odpowiednio o jego wykonanie, takie terminy to może być szok dla dzieci, ale WARTO – uczmy się cierpliwości.

LinkedIn ma ograniczoną ilość znaków, które mogę tu wpisać, dlatego pliki oraz więcej zdjęć będę publikował codziennie na mojej stronie https://lnkd.in/e_TCBRuC, będę tam wrzucał pliki pdf ze wzorami, zdjęcia oraz drobne pliki STL do ewentualnego wydruku 3D jeśli ktoś posiada drukarkę.

Nie jest moim celem zarabianie na tym, są ferie i przeznaczam swój czas to, ponieważ w takiej działalności tabelka excela zysk/strata nie zepnie się, to gwarantuję, ale jeśli kilka dzieciaków spędzi czas przy modelarstwie zamiast ekranie to tabelka zysk/strata wystrzeli w kosmos w pozycji ZYSK

Jeśli zależy Wam na odciągnięciu dzieci od ekranów to proszę o udostępnienie, dziękuję!

Jeśli ktoś nie ma drukarki, to dla pierwszych 5 osób będę mógł wysłać darmowe wydruki za koszt paczkomatu, czyli 12,99 pln.

Zaczynamy w kolejnym wpisie (dziś lub jutro) od książki Latające modele szybowców, będą potrzebne:

– wydruk na kartce A4 + brystol
– nożyczki + klej
– czas wykonania, myślę, że ok 1-2h w zależności od wieku
– możliwe obrażenia, skaleczenie nożyczkami, połknięcie kleju.