AUV drone

AUV drone

Zima to dobry czas na prace warsztatowe, i właśnie w moim warsztacie powstaje ten bezzałogowiec, łódź podwodna o wszelakim przeznaczeniu, od pomiarów do misji zwiadowczych.

 

auv_drone

auv_drone

 

Na początek założenie, że będzie pływał tuż pod powierzchnią wody i przekazywał obraz znad tafli wody, pozostając (prawie) niezauważony, na razie kolor żółty go mocno wyróżnia ale to da się zmienić. W tym czasie może także wykonywać pomiary, chociażby batymetryczne czy próbek wody.

Wyporność rzędu 11kg myślę, że pozwoli na aplikację akumulatorów do misji wielogodzinnych oraz instalację różnej aparatury pomiarowej czy kamer.

Kolejnym krokiem, będzie zejście na głębokość 1-2m i wykonywanie już misji zupełnie bez widoczności zewnętrznej, mam w głowie trasę, którą chciałbym wykonać na Bałtyku, myślę, że będzie ona zdolna pływać na wszelkich rodzajach wód, od jezior, rzek, po otwarte morze, pływanie pod wodą w pewien sposób omija niesprzyjające prognozy meteorologiczne.

Kiedy to nastąpi? No cóż, nie to żebym się żalił, ale jednak własne finansowanie nie pozwala na szybkie postępy, póki mam zasoby techniczne, które mogę tam instalować to jakoś idzie, ale w pewnym momencie to się kończy i trzeba oczekiwać.

Jeśli znasz kogoś lub jesteś zainteresowany rozwojem polskich projektów łodzi bezzałogowych to zapraszam do kontaktu, myślę, że jest już jakąś wartością to, że możemy zaprezentować działający sprzęt a nie symulacje komputerowe oraz wykazać realne zainteresowanie instytucji, firm i osób prywatnych.

Natomiast każdy może dorzucić swoją cegiełkę poprzez udostępnienie tego artykułu czy drobne zainteresowanie komentarzem lub reakcją, za co z góry dziękuję!